Porady

Jaki grzejnik do salonu? Jaki grzejnik wybrać?

Jaki grzejnik do salonu wybrać?

Wybór grzejnika do salonu to często duży dylemat. Salon to najbardziej reprezentacyjne miejsce naszego domu, czy mieszkania, w którym przyjmujemy gości oraz spędzamy najwięcej czasu w gronie najbliższych. Ważne jest więc aby grzejnik w pokoju dziennym po pierwsze zapewniał odpowiedni komfort cieplny poprzez komfortową temperaturę, po drugie wyglądem uzupełniał wystrój naszego wnętrza. Jak dobrać grzejnik do salonu oraz czym kierować się przy wyborze?

Grzejniki Nova Radox w nowoczesnym salonie. (projekt Marta Kwiecień-Dąbska)Grzejniki Nova Radox w nowoczesnym salonie. (projekt Marta Kwiecień-Dąbska)

Jak dobrać moc grzejnika?

Pierwsze co interesuje nas najbardziej przy wyborze odpowiedniego grzejnika to moc potrzebna do optymalnego ogrzania pomieszczenia. Ważne jest, aby moc była poprawnie oszacowana, zbyt słaby grzejnik sprawi, że będzie nam za zimno w okresie zimowym, szczególnie gdy przyjdzie największy mróz. Przyjmowanie zawyżonej mocy też nie ma zbytniego sensu, grzejnik o zbyt dużej mocy będzie większy oraz droższy. Komfortowa temperatura w łazience to ok 24°C, w pozostałych pomieszczeniach, w tym w salonie to ok. 20°C.

Zapotrzebowanie na moc zależy od kilku czynników:

typu budynku (dom jednorodzinny czy blok), ilości kondygnacji (dom parterowy, z poddaszem czy piętrowy), ilości i wielkości przeszkleń okiennych oraz sposobu zaizolowania budynku.

W tym artykule nie będziemy jednak omawiać szczegółowo każdego przypadku. Nieco uprościmy, odnosząc się do najbardziej typowej sytuacji, czyli standardowych pomieszczeń w dobrze ocieplonych budynkach.

Zakładając standardową wysokość kondygnacji (ok. 2,7 m) z powodzeniem możesz przyjąć, że w dobrze ocieplonym budynku do ogrzania 1 m2 powierzchni potrzebne jest około 80 W. Wyjątek stanowi łazienka, gdzie chcemy uzyskać wyższą temperaturę. W tym przypadku potrzebujemy 100 – 120 W/m2

Przykład: Salon ma 24 m2: 24 x 80 W = 1920 W.

( Jeśli twój salon ma niestandardową wysokość, możesz obliczyć moc na podstawie kubatury. W tym przypadku przyjmuje się 35-40 m3 w przypadku budynków dobrze ocieplonych. )

W naszym salonie grzejnikowym fachowiec pomoże w doborze odpowiedniej mocy i zaproponuje modele spełniające nasze kryteria.

Znam moc grzejnika i co dalej?

Salon jest pomieszczeniem dość dużym, a co za tym idzie, potrzebna jest duża moc grzewcza. Może być trudno znaleźć grzejnik o tak dużej mocy, aby w pojedynkę ogrzał całe pomieszczenie. Szczególnie jeżeli podobają nam się nieszczególnie masywne modele. Wtedy należy przemyśleć możliwość zakupu więcej niż jednego modelu, tak aby ich łączna wydajność cieplna równała się z naszym zapotrzebowaniem. Zastanówmy się zatem w jakich miejscach możemy powiesić grzejnik, tak aby nie kolidował z planowanym umeblowaniem i jak dużo mamy na niego miejsca. W ten sposób łatwiej oszacujemy maksymalny wymiar naszego modelu.

Lokalizacja grzejnika

Grzejniki zazwyczaj montowało się poziomo, pod oknem. Jest to dobre miejsce, ponieważ w okolicach okna notowane są największe straty ciepła. Taka lokalizacja ma jednak swoje minusy: jeżeli mamy zwyczaj zasłaniania zasłon (np. w okresie zimowym, w godzinach, w których wnętrze wymaga oświetlenia sztucznego) znacznie ograniczamy swobodne grzanie i przenikanie ciepła na pomieszczenie. Jest to też obligująca lokalizacja.

Obecnie przy modzie na duże przeszklenia do poziomu podłogi, coraz większą popularnością cieszą się grzejniki pionowe, najczęściej wykorzystywane w realizacjach projektowanych przez architektów. Takie rozwiązanie wygląda nowocześniej, lepiej eksponuje dekoracyjną funkcję grzejnika oraz nie wymaga zbyt wiele miejsca. Grzejnik bez trudu zamontować możemy na niewykorzystanej, wąskiej ściance.

Jeżeli zamierzamy umieścić w naszym pokoju dziennym jeden grzejnik, dobrze zamontować go w okolicy przeszkleń. Jeżeli potrzebujemy więcej grzejników, korzystnie rozmieścić je w różnych częściach pomieszczenia (nie obok siebie), aby ciepło rozchodziło się jak najrównomierniej.

Na jakim etapie prac wykończeniowych muszę podjąć decyzję co do modelu grzejnika?

Im wcześniej, tym lepiej. Na konkretny model grzejników należy zdecydować się jeszcze przed rozprowadzeniem instalacji centralnego ogrzewania, na początku prowadzenia prac wykończeniowych ekipa budowlana bez problemu zrobi konieczne przeróbki instalacji. Decydując się na grzejnik dekoracyjny o konkretnym wymiarze oraz wykończeniu trzeba się liczyć z tym, że wiele modeli jest na zamówienie i przyjdzie nam na nie poczekać ok. 8 tygodni. W naszym salonie dostępny jest duży wybór popularnych modeli grzejników dostępnych „od ręki”, jednak obejmują one najpopularniejsze wykończenia i rozmiary.

Rodzaje grzejników ze względu na materiał.

– grzejniki stalowe — cieszą się największą popularnością, a oferta dostępna na rynku jest bardzo szeroka. Najczęściej i najchętniej wybierane modele to pionowe, cienkie grzejniki z płaską płytą w stonowanej palecie barw. Jeżeli jednak marzy nam się coś bardziej charakterystycznego, bez problemu znajdziemy grzejniki w fantazyjnych kolorach i kształtach. Wadą urządzeń stalowych jest podatność na wodę złej jakości.

– grzejniki aluminiowe — charakteryzują się budową członową, niewielką wagą oraz dobrze nadają się do wymiany starych grzejników na nowe w instalacjach starszego typu. Nie cieszą się jednak tak dużą popularnością, jak grzejniki stalowe, również ze względu na ograniczenia stylistyczne i stosunkowo niewielki wybór.

– grzejniki żeliwne — Dekoracyjne grzejniki żeliwne obecnie znów przeżywają swój renesans. Zdobione kunsztownymi ornamentami chętnie wykorzystywane są w apartamentach w historycznych budynkach. Dodają autentyczności oraz klasy eleganckim wnętrzom. Dzięki wysokiej odporności na korozję i małej podatności na złą jakość wody, ich trwałość jest bardzo duża, aż kilkadziesiąt lat. Grzejnik dłużej się nagrzewa, jednak jednocześnie dużo wolniej traci ciepło. Grzejniki żeliwne niezbyt szybko reagują więc na zmiany temperatury, co dla jednych może być zaletą, dla innych wadą.

Jaki model grzejnika wybrać do mojego wnętrza?

Jeżeli znamy już swoje zapotrzebowanie na moc cieplną oraz wiemy, gdzie możemy go zamontować, przechodzimy do estetyki. I tu wybór jest ogromny. Warto wybrać grzejnik dekoracyjny, ponieważ jak wszyscy wiemy “diabeł tkwi w szczegółach”. Dobrej jakości sprzęty zawsze budują lepszy wizerunek wnętrza. Nieformalny biały grzejnik płytowy, potrafi skutecznie zepsuć ładnie zaprojektowany salon.

Model o minimalistycznym wyglądzie

Do nowoczesnego wnętrza możemy wybrać minimalistyczny grzejnik pionowy z gładką płytą lub żeberkowy w kolorze nawiązującym do kolorystyki wnętrza. Takie rozwiązanie jest bardzo chętnie stosowane i zazwyczaj wygląda schludnie, nowocześnie oraz tworzy wrażenie spójnej całości. Grzejnik możemy dopasować do koloru ściany i w ten sposób „wtopić go we wnętrze” lub wręcz przeciwnie zastosować kontrast, dobierając kolor pod pozostałe elementy wystroju, budując spójną koncepcję.

Designerski grzejnik nadający wyrazu wnętrzu.

Jeżeli mamy nieco więcej odwagi i marzy nam się niepowtarzalne wnętrze, w którym znajdą się designerskie elementy budujące charakter całego projektu, możemy wybierać spośród wielu ciekawych propozycji. Producenci ekskluzywnych grzejników dekoracyjnych, prześcigają się w nawiązywaniu współpracy z rozmaitymi projektantami sztuki użytkowej, znanymi architektami oraz wielkimi nazwiskami świata designu, aby zaskoczyć nas i zaproponować różne wzornicze perełki, które wręcz należy należycie wyeksponować, nie chowając ich w najdalszy kąt pokoju. Do wyboru mamy np.: – Super cienkie grzejniki o fantazyjnych kształtach jak np. seria Cordivari Slim. – Przestrzenne konstelacje przenikających się prostokątnych elementów od Brem. – Grzejniki od manufaktury Cinier, wytwarzane ze specjalnie przetwarzanych kamiennych płyt, malowane lub rzeźbione na zlecenie klienta przez francuskich artystów. Stylowy grzejnik do klasycznego wnętrza.

Grzejnik w stylu klasycznym / grzejnik retro.

Grzejniki w stylu klasycznym są często wybierane do apartamentów z odrestaurowanych kamienicach, wnętrz w stylu nowojorskim, czy innych wnętrz nawiązujących wzorniczo do minionych epok i szeroko pojętej klasyki. Popularnym rozwiązaniem są tu modele żeberkowe np. grzejniki Irsap Tesi, które dostępne są w różnych kolorach oraz wykończeniach specjalnych. Doskonale sprawdzają się jako grzejniki poziome np. pod okno oraz w wersji z wyższymi elementami, jako grzejniki pionowe.

Innym rozwiązaniem są grzejniki żeliwne, które na nowo cieszą się dużym zainteresowaniem. Ich kunsztowne zdobienia, masywna konstrukcja i autentyczność czynią je istotnym dodatkiem do klasycznych mieszkań czy domów.

Jeżeli nie chcemy mocnego akcentu w postaci zdobnego grzejnika, możemy w naszym klasycznym wnętrzu umieścić minimalistyczny, płaski grzejnik, wtapiający się w ścianę i niekonkurujący zresztą dodatków.

Grzejnik do loftu.

We wnętrzach typu loft chętnie wybierane są grzejniki industrialne, podkreślające surowy charakter budynku. Dobrym wyborem może być grzejnik Irsap Tesi, pokryty transparentnym lakierem, ukazującym naturalny, nierównomierny kolor stali, z której jest wykonany.

Inną propozycją dla fanów surowej formy może być grzejnik modułowy Brem Raw, stworzony specjalnie z myślą o industrialnych wnętrzach. Architekt swoim projektem nawiązać chciał do misternej siatki utkanej ze stalowej konstrukcji rusztowań, umieszczonej przy Bazylice San Benedetto, na którą spoglądał z okna. Zainspirowało go to do stworzenia grzejnika, który wspaniale podkręca fabryczny wygląd loftowych wnętrz.

Dodaj komentarz